летище Маракеш |
Риад Чорфа |
Жена на средна възраст насила ми дръпна ръката и докато се усетя вече ме рисуваше с кана, уж подарък за късмет, за да дойда утре за повече, опитах да се дръпна, но ме държеше като куче кокал. Поиска си 400 дирхама (40 евро). Дадох й 100, защото нямах 50 и агресивно ни преследваше, за да й дадем колкото заслужавала, поне 300. Заплаших я, че ще извикам полиция, ако не ме остави намира и дали заради това, дали щото разбра, че съм я зачеркнала, се отказа. Избягахме от калабалъка и седнахме пред голямата джамия да съзерцаваме залеза и да се поглезим под последните слънчеви лъчи на деня. За жалост джамиите в Мароко не са отворени за туристическите погледи, освен ако не изповядваме религията.
точа лиги по мандарините |
вечеря на мегдана в Маракеш |
Рано на другия ден бягаме от градската среда, за да издрапаме през красивата и трудно проходима планина Атлас със спиращи дъха гледки, и да стигнем до оранжевите пясъци на Сахара.
Пътуваме с организирана екскурзия, две нощувки, бус и други 15 (по-) млади хора.
По пътя срещаме всички нюанси на пепел от рози: къщите, дуварите, барабар с камъните, пясъка и скалите в планината Атлас. Красиво е. Релефът на провинцията в посока югозапад от Маракеш към пустинята наподобява на места исландските пейзажи с огромни площи без или крайно ниска растителност, червена камениста почва. Безкрайни полета украсени с цветни найлонови отпадъци се редуват с посеви от люцерна, оказа се, че климатът позволява целогодишно да се засажда и коси - по 5 пъти в годината, на това му викам аз берекет :)
Къщите са разположени предимно до главните пътища, трудно да се види джам без решетки, местните разправят, че престъпност няма, а решетките са за сигурност. Един вид покрито мляко котката не го лочи. Доста битови отпадъци по улиците, прашни кълбета закриват калдъръмените тесни образования на улици. Строи се много и на парче, с очевидна липса на градоустройствен план, има множество недостроени и изоставени постройки, липсват детски площадки, училищата са цветни.
скоро по кината! |
Ето я и моята звезда - долетя и стопанинът на гнездото. Ето къде зимуват щъркелите, толкова топло ми стана в душата, дали този е същият стопанин и на гнездото върху гимназията, в която учех? По-късно видях и няколко щъркела в полет. Оглеждам се за лястовиците.
къщата на учителя Заид |
През 1998ма, когато е бил студент пожелал да отиде в чужбина - до Испания, да види другата страна на монетата. Отишъл до най-северната част на Мароко, която понастоящем била окупирана от Испания с надеждата, че оттам може да пресече границата и да отиде до стария континент. Нито един от всичките езици, които говорел - берберски, арабски, английски и френски не му влезнали в употреба, полицай му заговорил на испански. Нашият герой не разбрал думите, но бил убеден в намерението на полицая, да не го пусне да мине границата и той с наранено самочувствие се върнал обратно в планината в сърцето на родината си. Така и до днес. Никога повече не опитал да излезе навън, макар и да има отворена покана от брат си, който живее във Франция. Обиден е и убеден, че няма да се чувства никъде другаде по-добре, отколкото у дома. Успял е да създаде подобно усещане и у децата му. Двама от синовете му имали желание да пътуват, но той не ги пуснал, с аргумента, че ще им направи къща за гости, където туристи от целия свят ще им носят вести и те ще могат да опознават света през техните очи. Аргументът му сработил изглежда, досега цялото му домочадие е около него.
Заид е първо от 6 деца, името му означава "продължи рода". Съответно, когато искат да спрат с дете производството, кръщават детето Одуф - "стоп на рода". Не полюбопитствах дали този метод сработва, оставям го за друг път и разговор.
Пътуването из провинцията ни даде много поводи за възхищение, изненади и усмивки. Нацъфтели бадемови дървета, както и назрели мандаринови и портокалови са честа крайпътна гледка, а мандарините са сочни и истински погалени от слънцето. Отядохме се на марокански кускус с каквото се сетиш, кайсиевото сладко е местна гордост, мажат го на хляб с подправки. Популярен е хлябът с царевично брашно.
Пихме доволно уискито на Мароко - ментов чай!
Ментовият чай е гарантирано най-вкусният, който съм пила по света, освен в случаите, когато го смесват със зелен. Оказа се късмет на начинаещия, че в първия ни риад ни посрещнаха с подсладен чист ментов чай. Наслада за душата и сетивата. Във всички останали ресторанти и риади чаят беше зелен с мента и розмарин, който не ми хареса.
местен с мароканско такси |
шарено |
Децата от 3 до 6г възраст учат корана, след това започват училище, където учат берберски, арабски и френски.
Посетихме работилница за направа на килими от камилска и агнешка вълна, имаше великолепни изработки, може би ако отида отново един ден бих си купила.
Честа гледка в селищата е натоварено с дисаги магаре, яхнато от местен да се носи меланхолично из прашните калдъръмени улички.
Особен дисонанс беше гледка на джентълмен с малко момче, яхнали магаренце с дисаги и говорещ по мобилен телефон в движение :) явно не е в нарушение на правилата за движение, макар и мароканските полицаи да изглеждат да са строги, спират местни и чужди на общо основание. Спряха и нас, шофьорът им демонстрира чрез пътния си лист, че прави нужните почивки през час/два и ни пуснаха да продължим.
Хората на Мароко са шарени, в големите населени места, близко до туристите са напористи, дори нахални, виждат кесията на човека, но не и човека. Усмихват ти се, разказват истории, къде истина, къде измислица, разсмиват те. Докато дойде моментът на разплата. Ако не успеят да те “изпържат” стават сериозни и намръщени.
Другите, хората на Мароко ми се сториха тъжни и безразлични. В същото време безгрижни са много от тях - честа гледка е сам, двама или малка група хора, седящи нейде в полето, сред нищото, наоколо дордето ти стигне погледът не се виждаш населено място. Тези по улиците, с които се разминаваме гледат недоверчиво, не им харесва да ги снимам, дори протестират. Сякаш са ми ядосани. А може би това е гордост някаква, както разказваше Заид. Със сигурност всички те си имат своята лична история.
готови да яхаме камилите |
Потеглихме върху гърбовете на камили от Мерцуга навътре през пясъчните дюни към бедуинския лагер за нощуване, нейде скрити в недрата на безкрайна пясъчна маса. Яздихме час и половина на фона на залязващото слънце, което не само свети, но и топли доволно като лятно 25 градусово слънце.
в действие |
а върха на дюната, в подножието е лагерът |
хортуваме си по изгрев :) |
Тръгнахме обратно към Мерцуга на гърбовете на камилите ни (моята Ферари ме посрещна за добро утро с умиление) преди изгрев. Беше студено, зверски студено. Наметнах си спалния чувал на гърба и се наслаждавах на монотонното вървене и полюшване. Грабех с всичките си сетива от необята на това поредно чудо на природата, спомнях си като малка как коментираха родителите ми оранжевият прашец по колите, довян от пясъците на Сахара. Тогава ми се струваше безкрайно далечен и друг свят.
Натъжи ме наличието на битови отпадъци насред дюните, а още по-тъжното е, че местните не ми изглеждаха да имат готовност да поставят условията си за запазване на природата, а единствено грабят с пълни шепи изобилието й, за сметка на платежоспособните туристи. Тъжно ми е, че има и такива туристи, които биха си захвърлили отпадъка от гърба на камилата или през прозореца на джипа/ бъгито, с които порят дюните в стремеж за по-висок адреналин. И не, не ми е гузно, че "мъчих" Ферари цели три часа, защото това беше моят най-естествен и предпочитан начин да отида в пустинята. С Ферари се разбрахме чудесно, той е от специален вид камили - най-едрите, които били отглеждани специално за транспортна цел.
Завърнахме се в Маракеш по тъмно, настанихме се в риада ни за няколко часа сън. Стопанката беше отракана баба французойка, дошла в Мароко преди 15 години на екскурзия и останала да живее и до днес. Явно има някаква силна притегателна сила това място, може би един ден ще се върнем, за повече време, за да сверим усещанията от преживяното преди и сега, може пък и ние да останем за повече.
Няма коментари:
Публикуване на коментар